E-dziennik

Mikroskop w badaniach diagnostycznych.

18.12.2023
W ramach lekcji biologii gościliśmy Panią Beatę Przedwojewską - babcię naszej uczennicy z klasy V c, która opowiedziała nam o swojej pracy. Dowiedzieliśmy się, że nasza prelegentka zawodowo związana jest z ochroną zdrowia i pracuje jako diagnosta cytolog, współpracując z lekarzami ginekologami. Podstawowym narzędziem, którym się posługuje jest mikroskop optyczny.

Przy okazji zapoznała nas z krótką historią wynalezienia mikroskopu oraz jego budową i zasadą działania. Praca p. Beaty polega na ocenie rozmazów cytologicznych pod względem prawidłowości uwidocznionych komórek nabłonka. Zanim jednak można takie szkiełko podstawowe oglądać przez mikroskop trzeba poddać je specjalnym zabiegom. Działania te polegają na utrwaleniu naniesionego na szkiełko materiału, następnie aby uwidocznić struktury komórkowe preparat należy zabarwić szeregiem barwników a na koniec przykryć szkiełkiem nakrywkowym. Oceniając preparat uwagę zwraca się na ogólny wygląd komórek a w szczególności kształt, wielkość, intensywność zabarwienia jąder komórkowych. Dowiedzieliśmy się, że te cechy mogą pokazać proces chorobowy, na bardzo wczesnym etapie rozwoju, który nieleczony mógłby doprowadzić do choroby nowotworowej. Pani Beata opowiedziała nam, że bardzo często początkiem takich procesów w komórkach jest zakażenie wirusem brodawczaka, który tak niekorzystnie może zmienić biologię komórki nabłonkowej.
Postęp medycyny, także w tym zakresie, sprawił,że dysponujemy już szczepionką przeciwko wirusowi brodawczaka a regularne badania cytologiczne pomagają chronić zdrowie.

Karolina Przedwojewska, klasa 5c