SP 5 w Luboniu
E-dziennik

Egzamin ósmoklasisty

Szczegółowe informacje

Egzamin ośmioklasisty – informacje

Do egzaminu ósmoklasisty przystępują uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej.

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.

Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:

  1. języka polskiego
  2. matematyki
  3. języka obcego nowożytnego (uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych).

 

W 2023 r. i w 2024 r. egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych dla trzech przedmiotów egzaminacyjnych, tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.

Od roku 2025 egzamin ósmoklasisty będzie obejmował wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla klas I–VIII.

 

Przebieg egzaminu ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty odbywa się w maju. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w czerwcu.‎

W roku szkolnym 2022/2023:

język polski – 23 maja 2023 r.
matematyka – 24 maja 2023 r.
język obcy nowożytny – 25 maja 2023 r.

termin dodatkowy – 12, 13, 14 czerwca 2023 r.

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:

  1. pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
  2. drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
  3. trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 90 minut.

Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę. ‎

Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

 

Zadania na egzaminie ósmoklasisty

W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź). ‎

Przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami można znaleźć w informatorach o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów (dostępne są aneksy do tych informatorów obowiązujące w latach szkolnych 2022/2023 oraz 2023/2024), w przykładowych arkuszach egzaminacyjnych, w arkuszach z egzaminów próbnych, w zestawach powtórzeniowych zadań egzaminacyjnych oraz w arkuszach wykorzystanych do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty w latach 2019–2022.

Wyniki i zaświadczenia

W 2023 r. uczniowie poznają swoje wyniki 3 lipca, natomiast 6 lipca każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń ‎zdobył za zadania z danego przedmiotu.

Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy ‎uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający.

Na przykład uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78% punktów możliwych do zdobycia ‎‎(wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało ‎‎73% wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało ‎‎27% zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami ‎uczniów w całym kraju.

Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.‎

Komunikaty

Zebranie Rady Rodziców – 17 maja o godzinie 18.00. Zapraszamy!

 

Uwaga, przyłączamy się do akcji KOLOROWE KREDKI, CZYLI KREDKOWY RECYKLING.
W tym roku również zbieramy niekompletne, częściowo zużyte kredki! Po obróbce trafią one do dzieci w szkołach przyszpitalnych, świetlicach środowiskowych i innych instytucji związanych z najmłodszymi. Z tych najkrótszych powstanie biżuteria i inne przedmioty na aukcje charytatywne.

Kredki można wrzucać do pudełka przy dyżurce (już jest ustawione) do 15 maja.

https://www.facebook.com/KoloroweKredkiFenomenalne/

Uwaga, uczniowie klas ósmych!

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024 – limit szkół

WAŻNE !!!

W rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024 kandydat może wybrać maksymalnie 4 szkoły z Poznania i 4 szkoły z Powiatu Poznańskiego oraz dowolną liczbę klas w tych szkołach.

Kandydacie pamiętaj, że możesz również składać dokumenty do pozostałych szkół, które nie biorą udziału w elektronicznym naborze.

Wykaz szkół spoza naboru elektronicznego znajdziesz na stronie

https://www.cdzdm.pl/PL-H446- warto się zapoznać.

10.02.2023

UWAGA, od poniedziałku 13 lutego WYŁĄCZAMY DZWONKI w szkole.
Będą one odtąd służyły tylko do ogłaszania alarmów i ewakuacji.

31.01.2023

Uwaga, kontynujemy zbiórkę baterii! Jeżeli posiadacie zużyte baterie, można je przynieść do pani Joanny Taberskiej do sali 203. Do woreczka dołączcie kartkę z imieniem i nazwiskiem oraz klasą.