E-dziennik

Klasa 8 a w Muzeum Martyrologicznym.

23.11.2023
Uczniowie klasy 8a uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie. Pod opieką przewodnika ósmoklasiści obejrzeli wystawę stałą i poznali historię obozów pracy przymusowej dla Żydów, którzy zatrudnieni byli przy budowie autostrady w czasie II wojny światowej. Jeden z takich obozów istniał właśnie w Żabikowie.

Uczniowie dowiedzieli się również, po co utworzony został i jak funkcjonował obóz karno - śledczy, który działał w Żabikowie w latach 1943 - 1945. Obejrzeli także zachowane po obozie i więźniach pamiątki. Ósmoklasiści odwiedzili też nową wystawę w muzeum, na której zostały zgromadzone, zdjęcia, projekty i prace Józefa Gosławskiego. Jest on autorem między innymi pomnika “Nigdy wojny”, który znajduje się na terenie dawnego obozu karno - śledczego. Była to lekcja na której uczniowie mieli okazję zobaczyć jaki los spotykał ludzi więzionych przez hitlerowców i lepiej poznać wydarzenia, które miały miejsce w czasie II wojny światowej w naszej okolicy.

Katarzyna Urbaniak