E-dziennik

Co ma kokon do szalika?

28.11.2023
Uczniowie klasy 4 B gościli w czwartek, na zajęciach wychowawczych przemiłą Panią Mamę Agnieszkę, która w bardzo ciekawy sposób opowiadała o swoim zawodzie.
Pani Agnieszka jest pracownikiem Uniwersytetu Przyrodniczego. Bardzo bliskie są jej wszelkie zagadnienia związane z rolnictwem.

Mama Basi z naszej klasy urzekła nas przygotowanymi na to spotkanie arkuszami, z wysianymi i kiełkującymi nasionkami, które można było dokładnie poobserwować i dotknąć. Uczyliśmy się rozróżniać te rośliny. W pamięć zapadły nam informacje na temat pozyskiwania jedwabiu i roli, jaką odgrywają w nim jedwabniki-mogliśmy wziąć do ręki ich kokony!, a następnie podziwiać szal z powstałego właśnie dzięki nim materiału.
Przypatrywaliśmy się dokładnie gałązkom bawełny i dotykaliśmy ich puszyste kłębuszki. Bawełny nie uprawia się w Polsce, ze względu na brak odpowiednich warunków klimatycznych. Dowiedzieliśmy się jednak, że jest to jedna z popularniejszych roślin uprawnych świata.
Mamy nadzieję że w przyszłości przynajmniej niektórzy z nas będą mieli okazję, już jako studenci, wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez Panią dr hab. Agnieszkę Faligowską na Uniwersytecie Przyrodniczym.
Tymczasem dziękujemy Pani Mamie za bardzo ciekawe zajęcia i poświęcony nam czas.
Klasa 4B