E-dziennik

Akcja Żonkile.

27.04.2023
W tegorocznej akcji społeczno - edukacyjnej Żonkile zorganizowanej przez Muzeum Polin dla upamiętnienia osiemdziesiątej rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim wzięli udział uczniowie klas 4 - 8.

Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych obejrzeli film autorstwa Hi - Story “Będę pisać”. Na jego podstawie poznali podstawowe informacje dotyczące II wojny światowej i warunków jakie panowały w getcie warszawskim. Dowiedzieli się, że w getcie ludzie pomagali sobie wzajemnie. Korzystali także z pomocy z zewnątrz. Część z nich postanowiła walczyć zbrojnie, organizując powstanie, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało niecały miesiąc.

Klasa siódma pracowała z filmem “Muranów - dzielnica północna”. Na jego podstawie uczniowie poznali historię warszawskiej społeczności żydowskiej, okoliczności wybuchu powstania w getcie warszawskim i dlaczego współczesny Muranów znajduje się na wzniesieniu. 

Natomiast ósmoklasiści obejrzeli tegoroczną premierę, animację, która powstała specjalnie dla uczczenia 80. rocznicy wybuchu powstania „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Narracja w filmie opartym na motywach książki „Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall toczy się w trzech płaszczyznach czasowych. W okresie II wojny światowej, gdzie uczniowie poznali losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim. W latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi i wreszcie w latach 70. XX wieku. Film jest relacją z rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści jest poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana. Podobnie jak czerwona nić…

Film nie tylko pokazał historię Marka Edelmana ale także skłonił młodzież do zastanowienia się nad tym co w życiu jest ważne.

Dzięki przeprowadzonym zajęciom uczniowie dowiedzieli się dlaczego co roku 19 kwietnia w Warszawie odbywają się uroczystości mające na celu uczczenie pamięć o bohaterach powstania w getcie warszawskim i dlaczego należy o nich pamiętać.

                                                           Katarzyna Urbaniak i Paulina Hącia