Akcja ŻONKILE.
Uczniowie naszej szkoły skorzystali także z innych materiałów edukacyjnych przygotowanych przez “Polin” z okazji 82. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Uczniowie piątych i szóstych obejrzeli film - “Będę pisać”. Na jego podstawie poznali podstawowe informacje dotyczące II wojny światowej i warunków, jakie panowały w getcie warszawskim. Dowiedzieli się, że w getcie ludzie pomagali sobie wzajemnie. Korzystali także z pomocy z zewnątrz. Część z nich postanowiła walczyć zbrojnie, organizując powstanie, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało niecały miesiąc.
Klasy siódme pracowały z filmem “Muranów - dzielnica północna”. Na jego podstawie uczniowie poznali historię warszawskiej społeczności żydowskiej, okoliczności wybuchu powstania w getcie warszawskim i dlaczego współczesny Muranów znajduje się na wzniesieniu.
Natomiast ósmoklasiści obejrzeli animację „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Narracja w filmie opartym na motywach książki „Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall toczy się w trzech płaszczyznach czasowych. W okresie II wojny światowej, gdzie uczniowie poznali losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim. W latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi i wreszcie w latach 70. XX wieku. Film jest relacją z rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści jest poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana. Podobnie jak czerwona nić…
Film nie tylko pokazał historię Marka Edelmana ale także skłonił młodzież do zastanowienia się nad tym co w życiu jest ważne.
Dzięki przeprowadzonym zajęciom uczniowie dowiedzieli się dlaczego co roku 19 kwietnia w Warszawie odbywają się uroczystości mające na celu uczczenie pamięć o bohaterach powstania w getcie warszawskim i dlaczego należy o nich pamiętać.
Katarzyna Urbaniak, Paulina Hącia