E-dziennik

„Nie bądź leszcz-zbieraj deszcz”!

24.09.2024
W środę, 18.09.24. r. klasa 6a reprezentowała naszą szkołę na konferencji przygotowanej przez Urząd Miasta Luboń, we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 2 w Luboniu.
Zanim udaliśmy się na konferencję powędrowaliśmy ze szkoły nad zbiornik retencyjny przy ul. Wiosennej 3.

Tam utrwaliliśmy sobie informacje o zadaniach zbiornika retencyjnego (zapobieganie suszy, niwelowanie skutków powodzi). Uczniowie analizowali budowę zbiornika, nasadzenie roślin, przekonali się o ważnym zadaniu śluzy.

Na konferencji zostaliśmy przywitani skłaniającym do głębokiej refleksji przedstawieniem, w którym człowiek doprowadził Ziemię do upadku. Konferencję poprowadził ekspert w tematyce suszy oraz deszczówki profesor Piotr Stachowski - pracownik naukowy Katedry Melioracji, Kształtowania Środowiska i Geodezji. Wykład nosił tytuł „Przykłady retencji i bioretencji w mieście. Jak przechwycić wodę w ogrodzie?”.
Konferencja wpisała się niejako w ostatnie wydarzenia w naszym kraju, szczególnie trudne dla mieszkańców obszarów objętych powodzią. Pan profesor opowiadał nam o różnych działaniach, które powinien podjąć każdy obywatel naszego kraju, bez względu na to w jakim regionie Polski mieszka. Działania te mają na celu zniwelowanie zjawiska powodzi (obniżenie wysokości fali i siły jej uderzenia).
Zaproszono nas m.in. do zastosowania przydomowych zbiorników retencyjnych, oczek wodnych, budowy małych niecek w ogrodach, skąd przechwytywaną wodę opadową można wykorzystać w gospodarstwie domowym na różne sposoby.
”Łapanie” deszczu na tzw. „miejscu opadu”, zmniejszyłoby zjawisko przemieszczania się wielkich mas wody, zabezpieczyłoby także przed skutkami suszy, która jest ogromnym zagrożeniem dla naszego regionu. Bezcenne w tej walce "z wodą i o wodę", jest nasadzanie roślin, które mają zdolność jej retencji.

Uczniowie naszej szkoły w skupieniu słuchali wystąpienia, a na koniec Oliwia Szkup i Maja Fajfer odważnie zadały pytania zaproszonemu ekspertowi. Nasza młodzież wzięła również udział w konkursie przygotowanym przez organizatorów. Rozwiązywali różne zadania dotyczące wód opadowych i środowiska leśnego. Konkurs zakończył się loterią.

Zadowolone miny obdarowanych mówią same za siebie! Tymczasem, łapmy wodę opadową jak się da i gdzie się da! „Nie bądź leszcz-zbieraj deszcz”!

Magdalena Kaszkowiak